logo junaka

JUNÁK

Středisko Seveřan Šluknov

...věříme v budoucnost, učíme se z minulosti

Skautský kroj

Zkrácenou verzi tohoto textu určenou k vytištění najdete v tomto odkazu ve formátu doc.

Slovo úvodem

Skautský kroj je slavnostní uniformou, kterou skauti používají na táboře, nebo při příležitosti větších setkání (závody, výjezdní akce...). V kroji často cestujeme, nebo se prezentujeme na veřejnosti.

UPOZORNĚNÍ: Tento návod je určen pouze rodičům členů střediska Seveřan Šluknov, dole uvedený servis, shánění a výměny poskytujeme jen v rámci Šluknova. (V poslední době nám píší lidé z Prahy apod.)

Jak sehnat skautský kroj

Než začnete shánět kroj, zjistěte si výšku svého dítěte a cenu, kterou jste do něj ochotni investovat.

Skautské košile jsou číslovány podle výšky dítěte, tzn. 124, 132, 154 apod. Cena za skautskou košili se pohybuje kolem 500 Kč, je nutné jí doplnit šátkem, turbánkem a nášivkami. Kompletní kroj lze tedy pořídit za cca 650 Kč. Nicméně, cena se dá snížit nezakoupením nášivek, nebo jinými způsoby.

V opatření kroje máte následující možnosti.

Chceme nový kroj

V takovém případě sdělte velikost košile vedoucímu Vašeho dítěte. Pokud chcete proces urychlit, pište na střediskový email, protože Váš vedoucí stejně úkol předá hlavní nákupčí. V nejbližší možné době Vám zajistíme kompletní kroj.

Pokud chcete mírně uspořit, napište, které nechcete nášivky.

Stačí starší kroj

Nošené kroje vykupujeme za 150 Kč, proto napište na střediskový email a pokud budeme mít požadovanou velikost košile, tak vám ji za oněch 150 Kč prodáme. Bohužel takovéto košile jsou stále rozebrány, proto obvykle napíšeme členům, jestli někdo neprodává a zprostředkujeme vám kontakt.

Kroj si seženeme sami

Kroj si můžete sami zakoupit a nechat poslat v tomto obchodě, nebo sehnat od známých. Většinou pak potřebujete nášivky nebo šátek, který Vám opět bez problémů dodáme. Pokud věc spěchá, dají se nášivky sehnat i do dvou dnů - jsme předzásobeni.

UPOZORNĚNÍ: Skautský obchod je obvykle od května do září vyprodán, proto objednávejte kroje s dostatečným předstihem.

Sestavujeme skautský kroj

Skautský kroj se skládá ze 3 hlavních součástí: košile, šátku a turbánku. Pokud má skaut tyto tři součásti na sobě, má na sobě skautský kroj.

Košile

Košile je nejdražší součástí skautského kroje, její cena se pohybuje okolo 500 Kč. Na košili se našívá spousta nášivek, které stojí od 5 Kč do 30 Kč. Některé nášivky jsou skoro povinné, jiné na kroji být nemusí. Nášivky a odznaky za zásluhy poskytujeme našim členům zdarma.

Každá nášivka má své přesně určené místo. Na nášivky, které nemáte, nechte na kroji místo. Nášivky našívejte, aby kroj dobře vypadal, není nutné dodržovat přesně míry udané v tomto textu.

Číslo Popis Pozice
1 WOSM (chlapecký) ? fialový kulatý s lilií
WAGGGS (dívčí) ? modrý kulatý s trojlístkem
Pravé rameno cca 1 cm pod šev
2 Domovenka (oblouk s nápisem Šluknov) Levé rameno cca 1 cm pod šev
3 Znak skautského kraje (ovál s nápisem a pluhem) Doprostřed pravé kapsy
4 Číslo oddílu (čtverec s číslem) 1-2 cm pod domovenku
5 Znak družiny (kulatý se zvířetem, nebo květinou) 1-2 cm pod číslo oddílu
6 Slibový odznak (trojlístek, hlava vlka, lilie) nad střed levé kapsy
7 Odborky (kolečka u skautů a skautek; nebo trojúhelníky u světlušek a vlčat) Levý rukáv 5-6 cm pod znak WOSM/WAGGS (nutno vynechat místo na nášivku třech orlích per vysokou asi 4 cm)
8 Czech republic těsně nad klopu pravé kapsy
9 Památeční nášivky (závody, tábory, liščí stopa?) Pravá část hrudi, možno nosit více nášivek
10 Označení hodnosti Levý rukáv pod družinovým znakem
11 Čekatelský, vůdcovský, instruktorský odznak Střed levé kapsy

Šátek a turbánek

Další součásti skautského jsou šátek a turbánek. Šátek používáme trojcípý, nosíme ho na krku septnutý turbánkem. Nášivka se znakem střediska (dva kopce a hvězda Severka) se našívá do nejširšího cípu šátku.

Další součásti

Ke skautskému kroji se nosí plátěné nebo manžestrové kalhoty nebo sukně ideálně v zelené nebo hnědé barvě (krojový předpis). My ke kroji nosíme i džíny a kalhoty jiných nekřiklavých barev (džíny nenosíme k předchozímu vzoru kroje tzv. medové barvy). Délka kalhot či sukně je úměrná počasí, je možné nosit ke kroji, jak dlouhé kalhoty, tak kraťasy.

Jako doplňky se mají předpisově nosit černé, nebo hnědé polobotky. Skautský opasek, klobouk, čepici, lodičku nebo baret.

Zpět


Statistiky

Junák - svaz skautů a skautek ČR, Středisko Seveřan Šluknov